.: Nasze aranżacjeAkwarium 375 L, styl holenderskiAkwarium 663 L (akwarium dekoracyjne)

Jest to dość nietypowy projekt, ponieważ akwarium ma wymiary 220x45x67 cm i jest oświetlone trzema belkami LED, które łącznie dają pobór mocy 108W. Całkowita liczba lumenów wynosi około 9000. Kolory ledów to w większości biel ale jest też czerwień i kolor niebieski.

Takie  zróżnicowanie kolorów diod jest istotne przy  dużej ilości roślin w zbiorniku. Tu wykorzystano diody o małym poborze mocy - oświetlenie jest bardzo ekonomiczne.

Docelowo w awkawriu mają pływać paletki, bardzo piękne i dostojne ryby ale też i problematyczne.

Akwarium 375 L, styl holenderskiAkwarium 375 L (styl holenderski)

Odpowiednie podłoże, nawożenie dwutlenkiem węgla i mocne oświetlenie to podstawa udanego rozrostu 22 gatunków roślin, które zostały użyte do stworzenia tej aranżacji typu holenderskiego.

Ten zbiornik 375 litrowy pomieścił również dwa pokaźne korzenie, które obrastają różnymi odmianami mchów. Ryby to: Grubowarg Syjamski, Otocinklus Przyujściowy,kilkadziesiąt Neonów Czerwonych, Krewetki Red Fire, Caridina Multidentata.

Takie akwarium aby zachować swój piękny wygląd, wymaga od właściciela systematycznego nawożenia, podcinania roślin, wymieniania wody  i utrzymania jej odpowiednich parametrów. ...

Akwarium Nano, typ Iwagumi, styl NaturalnyNano akwarium (styl naturalny, typ Iwagumi)

Takie małe akwarium można urządzić bardzo atrakcyjnie przy odpowiedniej wiedzy. Ten miniaturowy ekosystem osiąga pełną stabilizację zapewniając odpowiednie warunki do rozwoju roślin, krewetek, rybek. A nam dając możliwość obserwacji zadziwiającego podwodnego świata.

Krewetki Red Cherry, Krewetki Amano, Neon Symulant, Otocinclus  Vittatus, Ślimak Helenka

Rośliny: Blyxa Japonica, Eleocharis Acicularis, Hemianthus Callitrichoides, Lemna Minor, Limnobium Laevigatum.

Akwarium 136L, styl Naturalny RyubokuAkwarium 136 L (styl naturalny, typ Ryuboku)

Głównym elementem wystroju jest duży korzeń umieszczony w centralnej części zbiornika. Po lewej stronie jest także mniejszy. Mchy i wątrobowce przymocowane są do korzeni, przeplatają się razem z mikrozorium. 

Rośliny w większości są trawiaste razem z machami tworzą ciekawy efekt wizualny. Taka kompozycja daje możliwość skrycia się krewetkom i rozborom, które z natury są płochliwe. 

Trudność utrzymania pięknych kęp mszaków polega na tym, że nie lubią ciągłych zmian parametrów wody i wymagają systematycznego strzyżenia.

Akwarium 147 L, styl holenderskiAkwarium 147 L (styl holenderski)

Zbiornik roślinny z dużą mieszanką gatunków rybek z różnych biotopów, które się wzajemnie tolerują. Niektóre z nich mogą dorastać do 15cm, np. sumik szklisty (kryptopterus bicirrhis,) który uwielbia się chować pomiędzy roślinność, ale w czasie karmienia wypływa na otwartą przestrzeń zbierając szybko i łapczywie pokarm.

Jako podłoże zastosowano zwykły żwir kwarcowy.

Różnorodność roślin, mchów i wątrobowców nadaje akwenowi bardzo naturalnego charakteru.


Nie wszystkie nasze prace są udokumentowane lub nie posiadamy dobrej jakości zdjęć, ponieważ na początku nie myśleliśmy, że nasza pasja przeistoczy się w jakiś większy projekt.