.: Informator - poradnik

Akwarium roślinne lub wielogatunkowe (towarzyskie)

Rośliny i ryby są równie ważne, nie ma żelaznych zasad dotyczących ilości i różnorodności odmian roślin, ryb czy krewetek,  np. może być kompozycja z  tylko z dwóch gatunków roślin bez odwzorowania krajobrazów górskich itp. Oczywiście odpowiedni dobór roślin pierwszo, drugo i trzecioplanowych  wpływa na wygląd aranżacji.

Różnego rodzaju skały, kamienie lub korzenie są dopuszczalne.

W zbiorniku wielogatunkowym  groty, muszle, skorupka orzecha kokosowego, sztuczne rośliny, ozdoby itp.  mogą zastąpić miejsce żywych roślin.

Ilość rybek określa nam litraż akwarium, ich gatunek,  wielkość wzrostu,  warunki wodne ich środowiska naturalnego.  W akwarium towarzyskim,  jak  sama nazwa wskazuję, występują gatunki ryb, które  wzajemnie się tolerują.

 

Styl holenderski

Jest to kompozycja kilkunastu różnych gatunków roślin.  Każda roślina ma swoje dokładnie przypisane  miejsce w akwarium, trzeba dbać o to, by dany gatunek roślin nie rozrastał się niekontrolowanie np. rośliny pierwszego planu, strefy środkowej i rośliny tła nie powinny się nawzajem mieszać, zasłaniać  itp.

 Ryby i inne żyjątka pełnią drugoplanową rolę. Stanowią tylko dopełnienie aranżacji roślinnej, która jest tu najistotniejsza .  Zdarza się często, że aranżacje w stylu holenderskim składają się wyłącznie z kompozycji roślinnej.

Styl naturalny

U podstaw akwarystyki naturalnej leży przede wszystkim estetyka oraz odzwierciedlenie naturalnych krajobrazów. Rośliny,  podłoże, ryby oraz dekoracje stanowią  narzędzie pomagające odtworzyć przepiękne leśne i górskie widoki.  Tym właśnie styl naturalny różni się od stylu holenderskiego, w którym rośliny odgrywają nadrzędną rolę.

Jako dekoracje w akwarium naturalnym stosuje się przede wszystkim korzenie i skały. W zależności od zastosowanych elementów możemy wyróżnić następujące style w akwarium naturalnym: ryuboku,  iwagumi oraz mizube .

Ryuboku

Głównym elementem dekoracyjnym zbiornika staje się tutaj drewno i korzenie. Cała ekspozycja ma imitować naturalny leśny krajobraz.  Im bardziej zastosowane eksponaty przypominają konary drzew, tym bardziej naturalny i piękniejszy otrzymamy efekt końcowy. Równie istotne jest ustawienie korzeni w zbiorniku, gdyż od tego zależy cała kompozycja. Należy pamiętać, aby użyć drewna jednogatunkowego.

Podstawowe rośliny w stylu ryuboku to mchy, wątrobowce i inne epifity. Rośliny trawnikowe oraz gatunki roślin wyższych stanowią jedynie delikatne tło dla całej kompozycji.

Iwagumi

Głównym elementem kompozycji są tutaj skały i kamienie, które wraz z roślinami tworzą przepiękny podwodny, górski krajobraz. Należy pamiętać, aby do kompozycji wykorzystać skały jednego gatunku i nieparzystą ilość. Aby uwypuklić kompozycję skalną, w stylu tym najczęściej wykorzystuje się niskie, trawnikowe  rośliny.

Mizube

Styl mizube jest połączeniem stylu ryuboku oraz iwagumi. W aranżacji możemy wykorzystywać zarówno drewno jak i skały. Pozwala to na dowolne, nieograniczone sztywnymi regułami  tworzenie podwodnych krajobrazów.

Tanganika

Styl imitujący naturalny biotop jeziora Tangania, które położone jest w południowo - wschodniej Afryce. Akwen ten posiada ponad 200 endemicznych gatunków ryb.  W akwarystyce najczęściej hoduje się: księżniczkę z burundii, pyszczak hełmiasty ,tropheusy , naskalniki, szczelinowce muszlowce. Głównym elementem aranżacji imitującej jezioro Tanganika są luźno porozrzucane lub tworzące usypiska skały. Skałki te z licznymi szczelinami i mini grotami stanowią naturalne środowisko większości tanganickich gatunków hodowanych w akwariach. Najlepszym materiałem na podłoże stanowi  gruboziarnisty piasek lub drobny żwirek.

Malawi

Styl imitujący naturalny biotop jeziora Malawi zwanego też Niasa, położonego w południowo - zachodniej Afryce. Charakterystyczne ryby dla tego środowiska to pyszczaki: odmiany postawowe pyszczak żółty, złocisty, lombardzki, zebra, gębacz plamisty, venustus i pięknie ubarwionie aulonocary .Wystrój akwarium powinny stanowić dekoracje skalne, tworzące liczne szczeliny i niewielkie groty. Podłoże z gruboziarnistego piasku lub drobnego żwirku. Wskazane jest ciemne podłoże, ponieważ wtedy kolorystyka  ryb prezentuje się najokazalej.

Krewetkarium

Małe akwarium z krewetkami jest piękną ozdobą w naszym mieszkaniu czy biurze. Fascynujący podwodny świat krewetek przyciąga wzrok i zadziwia. Na rynku jest wiele barwnych i różnorakich odmian hodowlanych. W szczególności krewetki karłowate znalazły sobie ogromną rzesze zwolenników. Nic dziwnego większość nich się łatwo rozmnaża i jest prosta w hodowli. Odpowiednio dobrana aranżacja  nadaję bajeczny wygląd temu mikroświatu.

Menu łówne